Dobry osobisty PR

Nie zyskujemy sympatii innych dlatego, że posiadamy miłą powierzchowność, miły dla ucha ludzkiego tembr głosu, nie przychodzimy na świat z umiejętnością wywołania sympatii. Możemy jednak ją zdobyć.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski większą sympatią cieszą się osoby szczere, otwarte, empatyczne, niż osoby dobrze wychowane, wszechstronnie wykształcone, posiadające talenty krasomówcze i obdarzone atrakcyjną aparycją. Jednocześnie zauważono, że ludzie będący zarówno atrakcyjni pod względem fizycznym jak i emocjonalnym wzbudzają największą sympatię i zaufanie.

Można nauczyć się wzbudzać zaufanie, nie będąc obdarzonym ani empatią, ani dobrą aparycją, wystarczy wykorzystać kilka sprawdzonych technik.

Słuchaj tego co mówią inni i zadawaj właściwe pytania

Wielu ludzi nie słucha tego co się do nich mówi, ponieważ koncentrują się na tym co sami chcą powiedzieć. Przygotowują swoją odpowiedź, tak bardzo chcą wywrzeć odpowiednie wrażenie, na osobie z którą rozmawiają, że zapominają o tym iż komunikacja to sztuka dialogu. By przekonać, że jest się osobą otwartą i empatyczną należy nie tylko umieć słuchać ale także zadawać odpowiednie pytania.

Bądź pełnym uczestnikiem każdego dialogu

Kiedy z kimś rozmawiasz poświęć tej osobie całą swoją uwagę, odłóż wszystkie sprawy, możesz je rozwiązać później. Odbieranie telefonów, czy pisanie esemesów w trakcie rozmowy jest interpretowane jako brak szacunku dla rozmówcy. Jeśli zależy ci na zrobieniu dobrego wrażenia wyłącz telefon.

Pozwól sobie na szczerość

Osoby szczere są osobami lubianymi. Niezależnie od tego czy uważasz to za truizm czy nie, fałsz budzi niepokój i rodzi brak zaufania. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jest niezwykle trudno zbudować dobre kłamstwo, wystrzegaj się więc tego nad czym nie będziesz potrafił zapanować. Wystarczy, że raz zostaniesz przyłapany na kłamstwie, a wiara we wszystko co kiedykolwiek powiedziałeś lub powiesz będzie podważona. Nie kłam. Jeśli nie chcesz czegoś powiedzieć po prostu tego nie mów. Opowiadając o sobie koncentruj się na rzeczach, które dają ci radość, nie popadając jednak w zachwyt nad samym sobą.

Nie osądzaj innych

Bardzo złe wrażenie na rozmówcach robią osoby, które mają krytyczne spojrzenie na świat, oceniają innych ostro i bez współczucia. Osądzając robisz wrażenie osoby zamkniętej na świat, obracającej się w kręgu własnych wyobrażeń, kogoś kto nie przyjmuje do wiadomości, że coś może wyglądać inaczej. Twój rozmówca zacznie się obawiać, że zostanie skrytykowany przez ciebie w ten sam sposób w jaki krytykujesz innych. Trudno wzbudzić sympatię u kogoś, kto się ciebie obawia. Taka osoba nigdy nie ujawni ci swojej prawdziwej natury.

Nie dąż do tego by zawsze skupiać na sobie uwagę

Niektóre sytuacje wymagają tego by uwaga była skupiona na tobie, inne nie. Musisz nauczyć się ustępować miejsca innym. Przyjąć do wiadomości, że nie jesteś najważniejszy. Nie wszystko to co ty powiesz jest najbardziej słuszne. Nie wymuszaj uwagi otoczenia w takich sytuacjach kiedy jest to zbędne. Nawet gdy jesteś pewny swoich racji, dobre wrażenie zrobi zasięgnięcie opinii innych. Zapytanie ich o to co myślą na dany temat.

Zachowaj spokój w każdej sytuacji

Twój charakter i temperament powinny być stałe. Nie możesz zmieniać się w zależności od sytuacji. Ludzie lubią wiedzieć, jakich zachowań mogą się po tobie spodziewać. Nie zmieniaj tego. Nie pozwalaj by przelotne nastroje zapanowały nad tobą.

Język ciała

Miej świadomość swojego ciała: gestów, głosu, wyrazu twarzy. Musisz nad nimi panować by pokazać to co chcesz pokazać. Energia, wyprostowane ramiona, szczere, otwarte spojrzenie w oczy rozmówcy, lekki pochylenie w kierunku milczącej osoby – to pozytywna mowa ciała. Dla wielu osób właśnie ona jest ważniejsza niż słowa.

Pierwsze wrażenie

Zawsze powinieneś zadbać o to by pierwsze wrażenie było dobre. Według badań pierwsze siedem sekund, decyduje o tym czy ludzie będą chcieli ci zaufać. Ważna jest postawa, pewność siebie, silny i pewny uścisk dłoni. Przy budowaniu dobrego „pierwszego wrażenia” istotna jest mowa ciała.

Zwracaj się do ludzi używając ich imienia lub nazwiska

Ważne jest by pamiętać imiona osób, które spotykasz i zwracać się do nich imiennie, a nie bezosobowo. Wielkim błędem jest mówienie: „masz takie trudne imię, jak nazywali cię w domu? A może będę mówić do ciebie Wojtek? Wojtek, to mój ulubiony kuzyn, będzie taka rodzinna atmosfera.” Jeśli zapomnisz czyjeś imię nie trzeba wstydzić się tego, należy zapytać o nie ponownie.

Potęga uśmiechu

Uśmiechnięci ludzie wzbudzają sympatię, może to być niewielki uśmiech, ważne by był prawdziwy. Podczas rozmowy warto się uśmiechać. W ten sposób wzbudza się sympatię.

Czekaj na odpowiedni moment

Ludzie mają swoje nawyki i tak naprawdę nie chcą otwierać się dla innych zbyt szybko. Należy zawsze odczekać na odpowiedni moment, by dzielić się problemami, pytać o radę, okazywać zażyłość.

Partnerzy

Klienci

Ta strona korzysta z plików cookies. Zakładamy, że Ci to nie przeszkadza, jeśli jednak tak to wyłącz ich obsługę w przeglądarce. .
Close